وبلاگ

برندهاي معروف شماره ١: مك دونالدز

سی و سه هزار رستوران در 119 کشور که حدود 1.7 میلیون نفر برای آن کار می کنند مکدونالدز را به امپراطور غذا در سر تا سر دنیا تبدیل کرده است که بعد از کوکاکولا آن را دومین اسم معروف مرتبط با خوردنی می دانند.

San Bernardino ایالت کالیفرنیا اولین جایی بود که دیک و مک برادران مکدونالد برای اولین بار این نام را معرفی کردند نامی که بعدها توسط شریک تجاریشان  Ray Kroc به اسمی جهانی تبدیل شد.

1937 پاتریک مکدونالد رستورانی در Monrovia  راه اندازی کرد که در کنار تمام غذاهای خود همبرگر های 10 سنتی با آب پرتقال نا محدود  به قیمت 5 سنت به مردم می فروخت.  3 سال بعد این رستوران توسط پسران پاتریک (مک و دیک) با کمی جا بجایی به  San Bernardino رفت و نام مکدونالدز را بالای  در خود نصب کرد.

بعد از اینکه برادران مکدونالدز متوجه شدند عمده سود خود را از همبرگر می برند سیستم سلف سرویس رستوران را تعطیل  کردند و به منویی ساده رو آوردند که در آن همبرگر،  چیز برگر،  نوشیدنی و پای سیب جا داشت و بس.  اولین قدم در سیر موفقیت توجه مک و دیک به راندمان تهیه غذا بود.  آنها سیستم آشپزخانه را مثل یک خط تولید طراحی کردند تا با حداکثر سرعت کارها انجام شود.  در1953 آنها شعب رستوران موفق خود را در شهرهای   phenix  و Downey در ایالات کالیفرنیا راه اندازی کردند که این دومی قدیمیترین شعبه مکدونالدز است که هنوز دایر است.

در1954 فروشنده دستگاهای مخلوط کن میلک شیک  Ray Kroc وقتی فهمید رستورانی 8 تا از جدیدترین مدلهای دستگاههای او را استفاده می کند کنجکاو شد تا سری به رستوران برادران مکدونالدز بزند.

بعد از دیدن موفقیت باور نکردنی این رستوران Kroc  به این باور رسید که موفقیت این رستوران در فرمول ویژه تهیه همبرگر آن است. او پیشنهاد داد شعب مکدونالدز را در سراسر کشور افتتاح نمایند. اما kroc پنجاه و دوساله ساله وقتی ترس و احتیاط را در چهره مک و دیک دید خودش آستین را بالا زد و وارد کار شد تا مسئولیت افتتاح شعبه های جدید را به عهده بگیرد.

Ray Kroc  با مجوز راه اندازی شعب مکدونالدز در سراسر کشور البته به جزء ایالتهای کالیفرنیا و آریزونا که در اختیار برادران مکدونالدز بود، به خانه خود در شیکا گو برگشت،  با ثبت شرکت مکدونالد کار خود را شروع کرد و اولین شعبه آن را در 1955 در شهر شیکاگو افتتاح نمود.

Ray Kroc  که اهداف بزرگی در سر خود داشت وقتی فهمید مک و دیک امتیاز مکدونالدز در شهرستان Cook County  در ایلی نویز را به یک شرکت فروخته اند با عصبانیت این امتیاز به پنج برابر قیمت فروخته شده یعنی 25 هزار دلار پس گرفت. او خوب می دانست ارزش مکندونالدز به زود صدها برابر می شود .

ادامه دارد……
منبع:فيديليو

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

مشاوره تلفنی رایگان

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره

در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.