وبلاگ

برندینگ، مهم ترین بخش تجارت است

در بازار به شدت رقابتی دنیای امروز که ما هم فاصله چندانی با آن نداریم “برندینگ “، مهم ترین بخش تجارت است.

مقدمه
فهم دقیق از مفهوم برند و آشنایی با رویکردهای مختلف این مقوله مهم و همچنین  فرایند ماندگار کردن آن در ذهن مشتری از اولین چالش های شركت های ایرانی در ورود به بازارهای رقابتی و توسعه صادرات  است.
در بازارهای هوشمند امروز شرکت ها كمتر به دنبال رقابت بر سر قیمت ها هستند و در مقابل به دنبال راه هایی برای ماندگار ساختن ارزش محصولات یا خدمات  خود در ذهن مصرف کنندگان هستند که این روش تنها از طریق ساختن برندهایی قدرتمند و مدیریت صحیح و منطبق با شرایط محیطی امکانپذیر است.
یكی دیگر از چالش های مهم شرکت های ایرانی در ورود به عرصه  مدیریت برند  توجه به این  واقعیت است که در عصر فضای جدید حتی در بازار نیمه رقابتی داخل هم رقابت بر سر محصولاتی که ما در کارخانه هایمان تولید می کنیم یا خدماتی که ارائه می دهیم، نیست بلکه رقابت آینده ما در خلق تمایزاتی است که پس از خروج محصول از شرکت در مقابل دیگر رقبا به منظور تسخیر ذهن مشتری و در راستای برندینگ  به آن می افزاییم.
نكته بسیار مهمی كه در مقوله برند-سازی باید به آن توجه کرد و از آن به عنوان مهم ترین عامل در ایجاد یك ذهنیت مثبت در مشتری نام می برند، عمل به وعده ها ی ( Brand Promise) است كه ما در هر تعامل به مشتریان خود می دهیم.
وعده به مشتری مفهومی است که مشتری انتظار دارد توسط مدیران بنگاه اقتصادی مورد نظر بر آورده شود و چنین برداشت می کند که  قطعا می تواند روی این قول حساب کند بنابراین توجه به این مسئله ضروری است که به مشتری قول واقعی و به دور از هر گونه اغراقی داده شود تا انتظاری فراتر از توانمندی سازمان در ذهنش شکل نگیرد.

شکاف بین قول های داده شده و تجربه واقعی مشتری

در عصر کنونی که عصر شفافیت و سرعت اطلاعات است، اگر یک شرکت به  قول هایی که به مشتریان خود می دهد عمل کند، قطعا می تواند  ذهن مشتریان را تسخیر کرده و ارزش داریی های ناملموس خود را  افزایش  دهد ولی در صورتی که قول های داده شده با تجارب مشتری ( Customer Experience)مغایرت داشته باشد ، صدمات ناشی از آن بر شرکت مورد نظر بسیار وسیع  و در مواقعی غیر قابل جبران خواهد بود و مانند یک ویروس به سرعت بین مشتریان پخش خواهد شد.
به عبارت دیگر شما زمانی می توانید یك برند باشید كه به طور مستمر به وعده ها و تعهدات خود که در هر تعامل به مشتری می دهید عمل كنید، بنابراین برای تبدیل شدن به یك برند معتبر و کسب مشتریان وفادار تنها معروفیت كافی نیست بلكه محبوبیت كه آن نیز از طریق تحقق وعده-های داده شده به مشتری كسب می شود، الزامی است.
کتاب قول برند که به زودی در نهمین کنفرانس مدیریت برند رونمایی می شود حاوی مطالب مهمی است که می تواند ضمن توسعه کسب و کار در بازار داخل ، کمک شایانی به شرکت ها در ورود به بازارهای صادراتی کند.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

مشاوره تلفنی رایگان

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره

در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.