وبلاگ

چالش آب یخ از نگاه بازاریابی

 

تفاوت ما بازاریاب ها با دیگران، برداشت های ریز بینانه ما از پدیده هایی است که دیگران آن را روزمره تلقی می‌کنند! یکی از پدیده های فراگیری که امروزه در سطح بین الملل رواج یافته، چالش آب یخ است که بسیاری از مردم بخصوص سلبریتی ها در آن شرکت داشته اند.  چالش آب یخ نمونه بسیار مناسبی برای به تصویر کشیدن قدرت رسانه های اجتماعی در نشر ویروسی و بازاریابی در سطح ملی و بین المللی است. چالش آب یخ نمادی از بشر دوستی است ککه در مفهوم پنهان آن کمپین بازاریابی ویروسی است با مشارکت سلبریتی ها. کمپینی که از امریکا شروع شد و در فاصله زمانی اول ژوئن تا 17 آگوست، 28 میلیون بار در شبکه اجتماعی فیسبوک به اشتراک گذاشته شد و 1.7 میلیون ویدئو در این رابطه در فیسبوک بارگذاری شد. حضور پررنگ چهره های برجسته دنیا نظیر مارک زاکربرگ، اپرا وینفری، بن افلک، تیلر پری، کوبی برایانت، جرج بوش، علی کریمی و … در فراگیر شدن چالش آب یخ نقش شایان توجهی داشت.

اما ما به عنوان یک بازاریاب ما چه درسی از چالش آب یخ می‌توانیم بگیریم؟ چطور ما می توانیم از این چالش به عنوان موتوری برای کمپین های بازاریابی استفاده کنیم ؟!

  • احساسات افراد را تحریک کنید : هیچ‌گاه هیچ‌گاه هیچ‌گاه تاثیر احساسات را بر کمپین ها نادیده نگیرید. پیتر فریکز (Peter Frakes) که به نوعی شروع کننده این چالش بود در ذهن خود چالشی شخصی که به نوعی احساسات فرد را قلقلک می دهد پروراند. چه راهی برای انتقال ارزش ها بهتر از تحریک احساسات؟ با تحریک احساسات شما مشارکت افراد بیشتری را خواهید داشت.
  • شرایط را پیچیده نکنید: کمپین خود را ساده برگزار کنید. گاهی اینقدر محدودیت و قوانین برای ورود به کمپین وضع می‌کنیم که از هدف اصلی دور می شویم. نگاهی به چالش آب یخ داشته باشیم؛ چالش ساده برگزار شد، قوانین ساده و انجام آن نیز ساده بود: چالش را بپذیر، خیش شو یا به بیماران ALS کمک کن.
  • زمان بندی حیاتی است: چالش به فراخور ماهیت آن در تابستان برگزار شد. نقطه عطف این چالش زمان بندی عالی آن بود. اواخر تابستان بهترین زمان برای مسافرت های خانوادگی است. این یعنی بهترین فرصت برای شروع چالش. از زاویه دیگری نیز می توان آن را بررسی کرد. دنیادر این روزها شاهد اتفاقات بسیار ناخوشایندی بود. از بمباران غزه، اغتشاشات اخیر اوکراین، سقوط هواپیماها و جنایان داعش… این چالش فرصتی برای رهایی اذهان از تمام این اتفاقات بود.

باید در نظر داشت زمان بندی همانگونه که می‌تواند شما را به اوج برساند ممکن است باعث سقوط شما شود. پس متغیر حساسی است که نیازمند بررسی بیشتر است.

  • سلبریتی ها را درگیر کمپین خود کنید: سلبریتی ها ابزار خوبی برای گسترش پیام کمپین شما هستند. زمانی که سلبریتی ها و ورزشکاران سرشناس در این چالش شرکت کردند، تمامی دوستداران و طرفداران آنها در تمامی رسانه های اجتماعی مطلع شدند و پیام چالش به طرز شگفت‌آوری گسترش یافت. این یعنی موفقیت…
  • هدف خود را مشخص کنید: کمپین آب یخ هدف خود را به خوبی مشخص کرد. آنان می‌خواستند برای کمک به بیماران ALS پول جمع کنند. و وقتی بدانیم در طول این کمپین 40 میلیون دلار پول اهدا شد، می‌فهمیم آنها موفق بودند.
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

مشاوره تلفنی رایگان

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره

در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.